Επιλέγοντας αδιάβροχο...

Κράνη, μπουφάν, παντελόνια, γάντια, κ.α.
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας θέματος
Αήρ
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Στον κόσμο μου!
Moto: SYM sitycom s 300i
Κράνος: HJC HQ1
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 53 φορές
Έχει δεχθεί like: 31 φορές

Επιλέγοντας αδιάβροχο...

Δημοσίευση από Αήρ » 23 Σεπ 2013, 15:25

Μπορεί οι βροχές να μην έχουν κάνει ακόμη έντονη την εμφάνισή τους, ωστόσο, ο σωστός αναβάτης πριν βραχεί επιλέγει αδιάβροχο. Εσείς έχετε ήδη ή το έχετε αμελήσει;

Εξάλλου, θα πρέπει να το κουβαλάμε συνεχώς μαζί μας, ώστε να μη βρεθούμε προ απροόπτου. Ακόμη και μια μπόρα μερικών λεπτών είναι ικανή να προκαλέσει πολλά προβλήματα στον απροετοίμαστο μοτοσικλετιστή. Πριν φτάσετε, πάντως, στο σημείο να κουβαλάτε πάντοτε το αδιάβροχο μαζί σας, θα πρέπει να επιλέξετε το καταλληλότερο για εσάς, ακολουθώντας τις παρακάτω συμβουλές:

· Το μέγεθος παίζει τεράστια σημασία. Το αδιάβροχο πρέπει να είναι άνετο και σχετικά φαρδύ (μην ξεχνάτε ότι θα το φοράτε ακόμη και πάνω από τα πιο χοντρά σας ρούχα, μπουφάν και παντελόνια), αλλά όχι υπερβολικά, καθώς θα ανεμίζει σε μεγάλες ταχύτητες, προκαλώντας ενοχλήσεις. Μη βαρεθείτε να το δοκιμάσετε πάνω από τον εξοπλισμό σας, πριν το αγοράσετε.

· Καλό είναι να υπάρχουν και ιμάντες προσαρμογής στο αδιάβροχο που θα επιλέξετε, ούτως ώστε να μπορείτε να το φέρετε ακριβώς στα μέτρα σας.

· Προτιμήσετε ένα διαιρούμενο αδιάβροχο (σακάκι και παντελόνι) και όχι μονοκόμματο. Είναι πιο άνετο και μπορεί να φορεθεί πιο εύκολα.

· Μην ξεχνάτε ότι στη βροχή η ορατότητα των γύρω σας είναι μειωμένη, ειδικά όταν αρχίζει να βραδιάζει. Το αδιάβροχό σας πρέπει να έχει οπωσδήποτε ανακλαστικά σημεία.

· Ένα φερμουάρ δεν αρκεί για αποτελεσματική στεγανοποίηση. Θα πρέπει να είναι καλυμμένο και να «σφραγίζεται» με Velcro.

· Εκτός από τον κορμό και τα πόδια, πρέπει να προστατέψετε από τη βροχή και τα χέρια σας. Ειδικά το χειμώνα, βρεγμένα γάντια σημαίνουν μουδιασμένα από το κρύο χέρια και μεγάλη δυσκολία στην οδήγηση. Για το λόγο αυτό, πρέπει να διαθέτετε είτε αδιάβροχα γάντια είτε αδιάβροχα καλύμματα. Στη δεύτερη περίπτωση, προτιμήστε αυτά με τα ξεχωριστά δάχτυλα και όχι τα μονοκόμματα. Μη ξεχνάτε ότι δύο από τα δάχτυλά σας πρέπει να είναι ανά πάσα στιγμή στη μανέτα του φρένου.

· Το ίδιο ισχύει και για τα πόδια σας. Αν οι μπότες σας δεν είναι αδιάβροχες, θα πρέπει να αγοράσετε ένα ζευγάρι γκέτες. Αυτές, καλό είναι να διαθέτουν ολόκληρη σόλα και όχι μισή, μιας και σταθεροποιούνται πιο εύκολα στο πόδι σας.

· Ιδιαίτερα θετικό χαρακτηριστικό σε ένα αδιάβροχο είναι οι και τσέπες. Σκεφτείτε την ευκολία που προσφέρουν, σε αντίθεση με το να ανοίγετε το αδιάβροχο, ψάχνοντας το πορτοφόλι σας που βρίσκεται στην εσωτερική τσέπη του μπουφάν. Εκεί μπορείτε να τοποθετήσετε μερικά ψιλά, για τη βενζίνη ή τα διόδια. Προσοχή, όμως: δοκιμάστε κατά πόσο είναι στεγανοποιημένες, πριν αρχίσετε να τις γεμίζετε με 20ευρα ή 50ευρα!...

πηγή mototriti.gr

Γιώργος από το Best...

Μη μου τους όρχεις τάραττε...

Άβαταρ μέλους

Patapios
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Νεα Ιωνια
Moto: Τiger 1050 SE
Κράνος: hjc prha-10

Δημοσίευση από Patapios » 23 Σεπ 2013, 15:28

:+1:
FaceTiger.gr Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 62 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 23 Σεπ 2013, 15:50

:goodpost:
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές
Τόπος διαμονής: Μπατιρολανδη
Moto: tiger 1050
Κράνος: HJC RPHA - 10plus
Έχει κάνει like: 82 φορές
Έχει δεχθεί like: 59 φορές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 16:04

Ωραιος Γιωργη!!!!

Να κανω και εγω μια προταση για αδιαβροχο οποιος θελει να κανει αγορα,το συγκεκριμενο ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεχρι τωρα...εαν το δειτε απο κοντα θα καταλαβεται ποιοτητα...

Το ειχαμε δει μαζι με τον θανο, και μας εκανε μεγαλη εντυπωση η ποιοτητα του...

http://www.stop.com.gr/shop/item/23848.html

Εικόνα
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη
Τόπος διαμονής: Ελλάδα
Moto: D-Tracker 292
Έχει δεχθεί like: 4 φορές

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 16:26

Vagelis έγραψε:Ωραιος Γιωργη!!!!

Να κανω και εγω μια προταση για αδιαβροχο οποιος θελει να κανει αγορα,το συγκεκριμενο ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεχρι τωρα...εαν το δειτε απο κοντα θα καταλαβεται ποιοτητα...

Το ειχαμε δει μαζι με τον θανο, και του εκανε μεγαλη εντυπωση η ποιοτητα του...

[ Εικόνα ]

Ναι, αλλα εχει φορα παρτιδα το φερμουαρ. Δεν θα μπαινουν νερα και περιστερια απο κει? :tooth:

Θα περασω να το τσΙεκάρω!! Η τοποθεσια του μαγαζιου βολευει απειρα! Αν καποιος θελει κατι να δω απο κει, ας μου το πει. Λογικα θα περασω αυριο που θα βγω να ρωτηξω για καμια θεση εργασιας.... :fp:
Ο κόσμος δεν ειναι επικίνδυνος εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα!

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 16:28

Technician έγραψε:

[ Εικόνα ]

Ναι, αλλα εχει φορα παρτιδα το φερμουαρ. Δεν θα μπαινουν νερα και περιστερια απο κει? :tooth:
Oxι βεβαια αυτη που το εφτιαξαν λες να μην το εχουν δει....τα φερμουαρ εχουν σιλικονη :yes:

και αν θυμαμαι καλα εχει διπλο φερμουαρ... γιατι εχει επενδυση απο μεσα...
Αν θες να νιώθεις πλούσιος, απλά μέτρα όλα τα πράγματα που έχεις τα οποία δεν αγοράζονται με χρήματα.

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 16:33

Vagelis έγραψε:
Technician έγραψε:

[ Εικόνα ]

Θα περασω να το τσΙεκάρω!! Η τοποθεσια του μαγαζιου βολευει απειρα! Αν καποιος θελει κατι να δω απο κει, ας μου το πει. Λογικα θα περασω αυριο που θα βγω να ρωτηξω για καμια θεση εργασιας.... :fp:
Oxι βεβαια αυτη που το εφτιαξαν λες να μην το εχουν δει....τα φερμουαρ εχουν σιλικονη :yes:

και αν θυμαμαι καλα εχει διπλο φερμουαρ... γιατι εχει επενδυση απο μεσα...
Ελπιζω να ειναι οκ! Εμφανισιακα τουλαχιστον με αρεσει! Ελπιζω το υλικο να μην ειναι σαν ενα fleece Levi's που εχω, γιατι μια φορα που εφαγα 1μιση ωρα βροχη, περασε μεσα (απο τα μπρατσα!!)

Εγω ειχα αυτο στο μυαλο μου http://www.toofast.gr/showprod.php?id=926
Ο κόσμος δεν ειναι επικίνδυνος εξαιτίας αυτών που κάνουν το κακό, αλλά αυτών που τους κοιτάζουν χωρίς να κάνουν τίποτα!

Άβαταρ μέλους

gkourmoul1
Mέλη
Mέλη
Τόπος διαμονής: Ηράκλειο - Καλαμάκι
Moto: YAMAHA TDM900
Έχει κάνει like: 4 φορές
Έχει δεχθεί like: 22 φορές

Δημοσίευση από gkourmoul1 » 23 Σεπ 2013, 16:33

Άριστο φαίνεται πραγματικά...και σε ανταγωνιστηκότατη τιμή.

Λέω να χτυπήσω ένα 3xl, και ελπίζω να μου κάνει πάνω από το μπουφάν και το πανταλόνι.

Από νούμερα έχεις κανείς ιδέα για το συγκεκριμένο?
Εικόνα

Γιώργος

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 16:36

gkourmoul1 έγραψε:Άριστο φαίνεται πραγματικά...και σε ανταγωνιστηκότατη τιμή.

Λέω να χτυπήσω ένα 3xl, και ελπίζω να μου κάνει πάνω από το μπουφάν και το πανταλόνι.

Μιας και εισαι μακρυα, αν το φερνουν σε σενα, πες μου το υψος σου και ο,τι αλλο μπορεις για να καταλαβω πως εισαι, και αφου θα παω θα το δοκιμασω με το δικο μου μπουφαν απο πανω και θα σου πω.

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 16:39

Γιωργο για ποιο λες τωρα με μπερδεψες?

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 16:42

Technician έγραψε: Ελπιζω να ειναι οκ! Εμφανισιακα τουλαχιστον με αρεσει! Ελπιζω το υλικο να μην ειναι σαν ενα fleece Levi's που εχω, γιατι μια φορα που εφαγα 1μιση ωρα βροχη, περασε μεσα (απο τα μπρατσα!!)

Εγω ειχα αυτο στο μυαλο μου http://www.toofast.gr/showprod.php?id=926
Επειδη τα εχω δει και τα δυο αδιαβροχα απο κοντα ειναι η μερα με την νυχτα...

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 16:42

Vagelis έγραψε:

Για το δικο σου ποστ. Τα δικα μας (εμενα και το Ζορζ) γινανε ιδια ωρα οποτε αποκλειεται να λεει για το δικο μου λινκ :winking:

Δηλαδη να παω για αυτο που ανεβασες εσυ κατευθειαν και να μην κανω τον κοπο για το αλλο? :huh:

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 16:44

Technician έγραψε:
Vagelis έγραψε:

Για το δικο σου ποστ. Τα δικα μας (εμενα και το Ζορζ) γινανε ιδια ωρα οποτε αποκλειεται να λεει για το δικο μου λινκ :winking:
Οποιος ειναι απο αθηνα, (πειραια ειναι το μαγαζι) μπορει να παει να το δει απο κοντα, για να καταλαβει γιατι μιλαω... :winking:

Άβαταρ μέλους

Vortex
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Αττική
Moto: gsxr 600 k9
Κράνος: HJC/SHOEI
Έχει κάνει like: 11 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές

Δημοσίευση από Vortex » 23 Σεπ 2013, 17:05

Παιδια ειναι νιτσεραδα. Και σε φουσκοθαλλασια να μπειτε μεσα στεγνοι θα βγειτε.

Για νιτσεραδα ειναι τσαμπα...

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 17:15

Technician έγραψε: Δηλαδη να παω για αυτο που ανεβασες εσυ κατευθειαν και να μην κανω τον κοπο για το αλλο? :huh:
χωρις να θελω να σε πεισω με γραπτο λογο,καλυτερα να κανεις ενα κοπο να τα δεις απο κοντα.....

και μετα πες μου εντυπωσεις... :thumpup:

Άβαταρ μέλους

vagma
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Moto: suzuki sv 650
Κράνος: Nolan n87
Έχει κάνει like: 13 φορές
Έχει δεχθεί like: 6 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vagma » 23 Σεπ 2013, 17:24

Το ειχαμε δει μαζι με τον θανο, και μας εκανε μεγαλη εντυπωση η ποιοτητα του...

http://www.stop.com.gr/shop/item/23848.html

[ Εικόνα ]

εγω αυτο εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος..................οι εν πειραιει συναδελφοι μοτοσυκλετιστες ξερουν!!!!!!!!!!!!!!!
Αρχισμηνιας speaking!!!!!!!!!!!!!! :tooth:http://i601.photobucket.com/albums/tt98 ... oqhifz.jpg

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 18:35

Vagelis έγραψε:
Technician έγραψε: Δηλαδη να παω για αυτο που ανεβασες εσυ κατευθειαν και να μην κανω τον κοπο για το αλλο? :huh:
χωρις να θελω να σε πεισω με γραπτο λογο,καλυτερα να κανεις ενα κοπο να τα δεις απο κοντα.....

και μετα πες μου εντυπωσεις... :thumpup:

Οχι βεβαια, δεν ειναι θεμα να με πεισεις. Αλλα μου λες οτι ειναι μερα/νυχτα, θεωρω βλακεια να τρεχω και στα 2 :lol:

Άβαταρ μέλους

Αλομπαρ
Μέλη
Μέλη
Τόπος διαμονής: Χαβούζα
Moto: ΚTM SuperDukeR 1290
Κράνος: SHOEI XR-1100
Διάθεση:
Έχει κάνει like: 62 φορές
Έχει δεχθεί like: 33 φορές

Δημοσίευση από Αλομπαρ » 23 Σεπ 2013, 19:02

εγω αυτο ειχα παρει. Το πηρα πολυ βιαστηκά μιας και θα πηγαιναμε βοτλα και ηταν ασταθης ο καιρος.
Δεν ετυχε ομως να το δοκιμασω. Παντως δε μου γεμιζει και πολυ το ματι.
Δημήτρης

Πρωην jimbakis

Άβαταρ μέλους

Technician
Νέα μέλη
Νέα μέλη

Δημοσίευση από Technician » 23 Σεπ 2013, 19:04

jimbakis έγραψε:εγω αυτο ειχα παρει. Το πηρα πολυ βιαστηκά μιας και θα πηγαιναμε βοτλα και ηταν ασταθης ο καιρος.

Ενα παρομοιο οικογενειακο που εχουμε της Bering, σε Χολαργο-Κεντρο-Πειραια-Κεντρο-Χολαργο δεν περασε τιποτα με συνεχομενη βροχη.

Άβαταρ μέλους

Vag
Συντονιστές
Συντονιστές

Δημοσίευση από Vag » 23 Σεπ 2013, 19:06

jimbakis έγραψε:εγω αυτο ειχα παρει. Το πηρα πολυ βιαστηκά μιας και θα πηγαιναμε βοτλα και ηταν ασταθης ο καιρος.
η εταιρια αυτη Δημητρη ειναι πολυ καλη στα προιοντα της, εχω την εντυπωση οτι οταν το δοκιμασεις αλλα θα λες... :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ο εξοπλισμός μας...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης